Naše porodnice a neonatologie se v průběhu loňského roku přestěhovaly do nových prostor pavilonu K. Dost možná i špičkově zařízená oddělení dopomohla k tomu, aby se v Nemocnici České Budějovice narodilo 2384 dětí, což je druhý nejvyšší údaj od roku 2010. Zároveň přišlo na svět o 117 dětí více než v roce 2014. Potvrdil se tak pokračující rostoucí trend porodnosti.
Pokud bychom se podívali na podrobné loňské statistiky, uvidíme, že se narodilo přesně o sto chlapců více než dívek. To by znamenalo, že nás čeká válka. My však očekáváme, že by spíš měli být ekonomickým motorem v budoucnosti. Kdyby vyšla statistika přesně naopak, znamenalo by to, že se podle vědců nacházíme v těžkých časech. Jihočeskému kraji, potažmo Českým Budějovicím se ale vede velmi dobře. Stejně jako naší nemocnici.
Prvním miminkem loňského roku byla v českobudějovické porodnici Magdaléna Baštýřová z Borovan. Ta se narodila dvě hodiny a osm minut po půlnoci. Od té doby se povedlo na svět přivést lékařům porodnice třiašedesát párů dvojčat a dokonce jedna trojčata. Nejvíce práce bylo v červnu, kdy se narodilo 224 dětí, což byl i měsíc, který byl nejúspěšnější pro dívky. Chlapci naopak zářili v říjnu.
Je čím dál více párů, které preferují společné soužití na jedné hromádce před samotným manželstvím. Také proto narůstá počet narozených nemanželských dětí. V roce 2015 jich byla téměř polovina, respektive 1114. To s sebou přináší určité administrativní komplikace. Matrika v Českých Budějovicích totiž zaznamenala jen 834 zápisů o určení otcovství, z toho jich bylo 58 sepsáno s cizincem.
Rovněž občané jiné národnosti přispěli do statistik porodnice Nemocnice České Budějovice. Minulý rok zde přišlo na svět 147 dětí, které měly minimálně jednoho rodiče z ciziny. S tím možná souvisí i netradiční jména, která nově narozená miminka dostala. Mezi chlapci zaujal například Alessandro, jehož rodiče jsou dost možná fanoušky legendy italského fotbalu Alessandra Del Piera. Dívka s jménem Abigail zase mohla dostat své jméno podle postavy z amerického seriálu Turn.
Zpátky ale k těm tradičním českým jménům. Na předních příčkách se mezi chlapci stále drží Tomášové, Jakubové, Honzové nebo Ondřejové. Čím dál více je však v oblibě jméno Matyáš. To bylo odvozeno z hebrejského spojení s významem „dar od Boha“. U dívek nechybí Anny, Elišky nebo Terezy. Na popularitě však získává i Ema. „Chtěli jsme úderné jméno, které by dobře znělo s příjmením. Ema se nám moc líbila,“ říká jeden z tatínků.
Správně zvolené křestní jméno může podle vědců do jisté míry ovlivnit budoucí kariéru dítěte. Studie potvrzují, že osobní jména ovlivňují úspěch ve škole, v politice i na trhu práce. Třeba američtí učitelé známkují hůře studenty s afroamerickými křestními jmény než jejich sourozence s klasickými americkými jmény. Patrně počítají s jejich nižšími znalostmi. A podobně to bylo i v práci. Když si totiž přistěhovalci do USA změnili svá cizinecky znějící jména na typicky americká, prakticky okamžitě měli o patnáct procent vyšší mzdy. Čeští voliči zase dávají více preferenčních hlasů kandidátům, jejichž jména jsou oblíbená a vybírána pro nově narozené děti. Síla tohoto vlivu je prakticky nepřímým měřítkem voličské informovanosti.
Ne vždy jde porod podle představ, některá miminka se narodí předčasně a je potřeba jim věnovat speciální péči. Tu nejlepší nabízí Perinatologické centrum českobudějovické nemocnice. Výsledky to jasně dokazují. Díky skvělému přístupu všech lékařů a sestřiček se v porodnici narodilo 337 dětí s porodní vahou pod 2500 gramů, 89 dětí s porodní váhou pod 1500 gramů, 36 dětí s porodní váhou pod 1000 gramů a dokonce šest dětí s porodní váhou pod 500 gramů! Pro představu... Miminka byla jen o něco těžší než dva telefony Apple iPhone 6S Plus. Proto pevně věříme, že se díky novému Perinatologickému centru Nemocnice České Budějovice narodí v letošním roce ještě více miminek!